VVD logo

Informēs par paveikto Sarkandaugavas vēsturiski piesārņoto vietu sanācijas projektā

24.08.2015 Centrālā struktūrvienība

Otrdien, 2015. gada 25. augustā, plkst. 15.00 – 17.00 Rīgas brīvostā, SIA "Ovi Rīga" teritorijā notiks projekta „Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija Sarkandaugavas teritorijā” informatīvais pasākums ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) un Šveices Konfederācijas vēstnieka Latvijā, ekselences  Markus Dutly dalību. Pasākumā plānos informēt par paveikto vēsturiskā piesārņojuma attīrīšanā Sarkandaugavā, kā arī pārrunāt turpmākās ieceres šī projekta īstenošanā ar Šveices vēstniecības Latvijā, Rīgas apkaimju biedrību, vides organizāciju un mediju pārstāvjiem. Klātesošajiem tiks nodrošināta iespēja iepazīties ar attīrīšanas darbu procesiem darbu veicēju „Intergeo - R” pavadībā.

Pasākumā piedalīsies Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova, projekta vadītājs Klāvs Brangulis, Šveices vēstniecības, Finanšu ministrijas, Rīgas apkaimju (Sarkandaugavas, Bolderājas un Vecmīlgrāvja) nevalstisko organizāciju, Vides konsultatīvās padomes un Lielo projektu konsultatīvās padomes pārstāvji, kā arī Rīgas Domes amatpersonas.  

Sarkandaugavas teritorija vēsturiski tika izmantota naftas produktu uzglabāšanai un pārkraušanai. Piesārņojums ar naftas produktiem Sarkandaugavā izveidojās 20. gadsimta 60.-70. gados, kad to apsaimniekoja Padomju Savienības armija. Pašlaik naftas produktu peldošais slānis ir vairāk par vienu metru.

Sarkandaugavas vēsturiski piesārņotā teritorija ir viena no piesārņotākajām vietām Latvijā. Piesārņojuma attīrīšanas darbi notiek piecos objektos Rīgas Brīvostas teritorijā, astoņus hektārus lielā platībā.

Projekta mērķis ir uzlabot vides kvalitāti un samazināta piesārņojuma ieplūšana Daugavā un tālāk Baltijas jūrā, mazinot draudus cilvēku veselībai. Kā arī samazināta piesārņojuma ietekmi uz "Natura 2000" aizsargājamo teritoriju – piekrastes dabas parka teritoriju Mangaļu salu un Mīlestības salu.

Projekta kopējais finansējums ir 15,3 miljoni Šveices franki (CHF), no kuriem Šveices atbalsts ir 13 miljoni Šveices franki (CHF) un Latvijas līdzfinansējums – 2,3 miljoni Šveices franki (CHF). Projekts tiks īstenots līdz 2017. gadam.

VVD uzdevums ir organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju četros īpaši bīstamos vides objektos valstī. 2012. gadā jau veiksmīgi noslēgusies Jelgavas bīstamo atkritumu izgāztuves „Kosmoss” likvidēšana, šā gada oktobrī tiks pabeigta Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācija. Ar Šveices valdības atbalstu norit Sarkandaugavas teritorijas attīrīšana Rīgas Brīvostas teritorijā, kā arī līdz 2019. gadam tiks īstenota Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācija.

© Valsts vides dienests 2009 - Informācija pēdējo reizi atjaunota 23.10.2020