VVD logo

Kurzemes upēs un ezeros ielaisti vairāk nekā 700 000 stikla zuši

09.05.2018 Centrālā struktūrvienība

Vakar, 8. maijā no rīta zinātniskā institūta “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta pētnieki un Valsts vides dienesta pārstāvji Rīgas starptautiskajā lidostā sagaidīja zušu mazuļus (ko sauc arī par stikla zušiem), kas uz Latviju atceļoja no Lielbritānijas.  Doles zivjaudzētavā notika inventarizācija, un pēc tam apmēram 704400 zušu tika nogādāti Kurzemes upēs un ezeros.

Eiropas zušu krājumu papildināšana Latvijas ezeros un upēs tiek veikta saskaņā ar Latvijas Nacionālo zušu krājumu pārvaldības plānu 2017.- 2020. gadam un Zivju resursu mākslīgā atražošanas plānu 2017.-2020. gadam. Tā atbilst Eiropas Savienības plāniem atjaunot zuša krājumus Eiropā, tāpēc tiek segta no Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) līdzekļiem.

Zušu mazuļi tika noķerti ar speciāliem murdiem Anglijas upju grīvās, kurp tie bija ieradušies  no zušu nārsta rajoniem, par kuriem tiek uzskatīta Sargasu jūra. Zušu mazuļi ir ap 7 centimetrus gari. Dabiskā veidā līdz Latvijai zušu mazuļi nonāk jau krietni paaugušies - dzeltenzušu stadijā. Vairāk nekā 6000 kilometru tālajā ceļā tos apdraud dažādi faktori, tādēļ Latviju sasniedz vien neliels skaits.

Zinātniskā institūta “BIOR” pētnieki uzsver, ka zušu ielaišana Latvijas upēs un ezeros tiek veikta, lai saglabātu zuti kā sugu Latvijas ūdeņos. Zutis ir aizsargājama suga, un pēdējās desmitgadēs tās īpatņu skaits ir būtiski samazinājies visā Eiropā. Stikla zuši Latvijā tiek ielaisti tikai tajos ezeros un upēs, kurās nav migrācijas šķēršļu, kas varētu izraisīt papildus mirstību to ceļā uz jūru.

Zinātniskā institūta “BIOR” pētnieku kontrolzvejas dati apliecina, ka līdzšinējās stikla zušu ielaišanas Latvijas Nacionālā zušu plāna ietvaros bijušas efektīvas un, īstenojot šādu projektu, iespējams veicināt zušu skaita pieaugumu Latvijas ūdeņos.


 

© Valsts vides dienests 2009 - Informācija pēdējo reizi atjaunota 18.02.2019