VVD logo

VVD veiksmīgi iesaistās pirmajā starptautiskā mēroga operācijā “30 dienas jūrā”

13.11.2018 Centrālā struktūrvienība

Valsts vides dienests no 1. līdz 31. oktobrim piedalījās pirmajā starptautiskā mēroga operācijā “30 dienas jūrā”  (30 Days at Sea), kuras mērķis bija globāla jūras vides piesārņotāju un MARPOL konvencijas pārkāpēju konstatēšana un sodīšana. Operācijā kopumā piedalījās 276 tiesībsargājošās un vides aizsardzības institūcijas no 58 valstīm. Operāciju koordinēja INTERPOL un EUROPOL, sadarbībā ar Eiropas aģentūrām – Eiropas Jūras drošības aģentūru (EMSA), Eiropas Zvejas Kontroles aģentūru (EFCA) u.c., nodrošinot atbalstu un datu un informācijas sistēmu pieejamību valstīm. No Latvijas Operācijā piedalījās arī Krasta apsardzes dienests (KAD)  un Valsts policija (VP).

 

Kopumā Operācijas laikā tika veiktas vairāk kā 5200  inspekcijas un tika konstatēti vairāk kā 500 pārkāpumi, kuros tika identificēti 185 aizdomās turamie kuģi un personas. Vairākām pārkāpumu izmeklēšanām turpinoties, iespējams pārkāpēju un sodīto skaits palielināsies.

Konstatēto pārkāpumu vidū lielākie ir Vācijas konstatētais jūras piesārņojums ar 600 litriem palmu eļļas. Gana atklāja nelegālu liela tilpuma trauku ar naftas produktu atkritumiem izgāšanu jūrā. Albānijā tika novērsta piesārņojuma izplatība no nogrimuša kuģa, kad no tā izplūda 500 litri naftas produktu. Līdzīgi piesārņojuma risks tika novērsts reaģēšanas operācijas laikā Francijas ūdeņos pēc divu kuģu sadursmes.   Daudzas valstis izmantoja inovatīvās tehnoloģijas, lai konstatētu pārkāpējus, piemēram, pavadoņattēlus, novērojumus no gaisa ar lidmašīnām, dronus un nakts redzamības kameras.

Operācijas laikā Latvijā Valsts vides dienests, Krasta apsardzes dienests, Valsts policija un Robežsardze veica tirdzniecības un zvejas kuģu MARPOL un citu vides aizsardzības prasību ievērošanas kontroles ostās, tai skaitā degvielas paraugu ņemšanu sēra satura noteikšanai, kuģu radīto atkritumu kontroli, zvejas kuģu kontroli jūrā ar KAD kuģiem, atkritumu pārrobežu pārvadājumu inspekcijas ostās, CleanSeaNet pavadoņattēlu konstatēto piesārņojumu izmeklēšana.

Kopā Latvijā tika veiktas 93 inspekcijas, kuru laikā tika atklāti 5 pārkāpumi, 6 piesārņojuma gadījumi. No tiem 4 nopietni pārkāpumi – Pāvilostas ostas piesārņojums ar nafta produktiem no nogrimušā kuģa “Spurn”, degvielas ar palielinātu sēra saturu lietošana uz kuģa Latvijas ūdeņos un divi pārkāpumi par atkritumu pārrobežu pārvadājumiem. Pārkāpumu izmeklēšanā VVD sadarbojās ar Norvēģijas attiecīgo dienestu. Darbs pie  pārkāpumu izmeklēšanas turpinās.

Operācijas laikā iegūtās informācijas apkopošana un analīzi INTERPOL un EUROPOL veiks līdz 2019. gada februārim.

No 13. novembra līdz 13. decembrim sadarbībā ar ANO Vides programmu notiks globālā izglītošanas kampaņa “30 dienas Izpratnei par jūras piesārņojumu” (“30 Days of Awareness on Marine Pollution”), lai demonstrētu jūras piesārņojuma nopietno ietekmi uz cilvēku un vides drošību un ekonomisko attīstību visā pasaulē.

Meklējiet tēmturi #CleanSeas un #FightPollutionCrime Tviterī, dalieties ar ziņām, atbalstot cīņu ar vides piesārņojumu jūrās, un palieliniet apkārtējo informētību par to!

 

 

 

© Valsts vides dienests 2009 - Informācija pēdējo reizi atjaunota 26.11.2020