Sākot ar 20.02.2021., Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu. Iemels tam ir gaisa temperatūras inversija, kad siltā gaisa “kupols” pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš. Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu. Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā.

Šī brīža RigaAirText, Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa un ECMWF prognozes liecina, ka paaugstināts PM2,5 piesārņojums Latvijā saglabāsies šodien un rīt, līdz ar to gaidāms slikts gaisa kvalitātes indekss (GKI). Ja krasi nemainīsies meteoroloģiskā situācija, slikts GKI sagaidāms arī trešdien. Laikapstākļu raksturojums: https://videscentrs.lvgmc.lv/karte/videja-veja-atrums 

Aicinām jutīgo iedzīvotāju grupām sekot līdzi gaisa kvalitātes indeksa (GKI) ietekmei uz veselību https://videscentrs.lvgmc.lv/lapas/gaisa_kvalitates_indekss. Ja rodas tādi simptomi kā iekaisušas acis, klepus vai iekaisis kakls, apsveriet samazināt intensīvas āra aktivitātes. Jutīgo iedzīvotāju grupām jāapsver iespēja samazināt fiziskās aktivitātes, sevišķi brīvā dabā, īpaši, ja rodas simptomi. 

Kā liecina Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa prognoze, tad šodien līdz Latvijai atnākuši arī Sahāras tuksneša putekļi, taču šobrīd tie ir zemā koncentrācijā (<5 µg/m³) un būtiski neietekmē gaisa kvalitāti. Prognoze liecina, ka šie putekļi saglabāsies vēl trīs dienas (otrdien, trešdien un ceturtdien) un koncentrācija būtiski nepaaugstināsies. 

Paaugstināta PM2,5 piesārņojuma dēļ Latvijā GKI, jau sākot ar 20.02.2021., novērtējams kā slikts, bet Rīgā un Liepājā svētdien – pat ļoti slikts. Zemāk redzamais valsts tīkla staciju PM2,5 un PM10 diennakts vidējo vērtību grafiskais attēlojums uz gaisa kvalitātes indeksa novērtējuma robežvērtībām - papildināts ar Valsts vides dienesta datiem (VVD datiem ir zemas ticamības pakāpe, mērījumu metodei nav pierādīts līdzvērtīgums references metodei).

PM10 diennakts vidējās vērtības
PM2.5 diennakts vidējās vērtības

Informāciju sagatavoja
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs