Valsts vides dienesta inspektoru redzeslokā jau 2020.gadā nonāca dārzkopības kooperatīvās sabiedrības “Maļutki” teritorijā Tabores pagastā, Augšdaugavas novadā veiktie būvdarbi. Tika veiktas pārbaudes un konstatēts, ka Gļinovkas upes divos posmos norisinās būvniecības darbi, kuru veikšanai daļēji tika izmatoti nereģenerēti būvniecības atkritumi, kas arī rada bažas par būves potenciālo drošību. Būvniecības darbiem nebija saņemti nepieciešamie vides tehniskie noteikumi.

Šī gada sākumā iedzīvotāji atkārtoti vērsās Valsts vides dienestā ar sūdzībām, šoreiz akcentējot pastāvošo būves bīstamību. Valsts vides dienests apsekojot objektu, pārliecinājās, ka teritorijā, kurā dārzkopības kooperatīvā sabiedrība “Maļutki” veica būvdarbus, veidojas Gļinovkas upes izteikti krastu erozijas procesi, radot Gļinovkas upes gultnes aizsērējumu, kā arī upē un būvē tika konstatētas betona un asfaltbetona iepriekš nepārstrādātas atsevišķas frakcijas. Kaut arī būves projektēšanas dokumentācija pieļauj būvē izmantot iepriekš apstrādātus un atbilstoši sagatavotus būvniecības atkritumus, tomēr, acīmredzami, būvdarbu veicējs šo prasību ir ignorējis, un būvniecībā izmantoti atkritumi bez reģenerācijas.

Ņemot vērā, ka būves lietošanas drošības kontrole ir būvvaldes kompetencē, par objektā konstatēto VVD reģionālā vides pārvalde nekavējoties informēja būvvaldi. Būvvalde sniegusi informāciju, ka būvobjekts ir būvniecības stadijā un būvdarbi apturēti sakarā ar neatbilstību projektam un konstatēto konstrukcijas nobrukumu.

Būtiski uzsvērt, ka būvniecības atkritumus var izmantot atkārtoti (piemēram aizbērt tilpnes) tikai pēc to pārstrādes (atkritumu sašķirošanas, atdalot bīstamos atkritumus,  plastmasas un citus sadzīves atkritumiem pielīdzināmus atkritumus, pēc tam jāveic atkritumu drupunāšana, sagatavojot attiecīgās frakcijās).

Valsts vides dienests savas kompetences ietvaros uzdos dārzkopības kooperatīvam likvidēt upes aizsērējumu, lai neradītu nelabvēlīgu ietekmi uz Gļinovkas upes ūdens ekosistēmu.

Tomēr atkārtoti jāuzsver, ka galvenā loma nelikumīga būvniecības procesa radīto nedrošo būvju kontrolē ir pašvaldības būvvaldei. Šajā gadījumā, pieļaujot būvdarbus bez vides tehnisko noteikumu saņemšanas, ir radīta nelabvēlīga ietekme gan videi, gan apdraudējums cilvēkiem.