Jaunumi
Celmlauzis

Valsts vides dienesta (VVD) darbā vides kontrolei tiek izmantotas aizvien dažādākas tehnoloģijas, un lielākie izaicinājumi šajā jomā saistīti ar tiesiskajiem aspektiem, administratīvā procesa piemērošanu, tehnoloģiju pielietošanas prasmēm – kā tehnoloģiju prasmes savienot ar juridiski pareizu tiesību piemērošanu, 2021. gada 16. jūnijā notikušajā gada pieredzes stāstu konferencē “Celmlauzis 2021” uzsvēra VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Celmlauzis Elita Baklāne-Ansberga

Valsts pārvaldes darbiniekiem tiešsaistē prezentējot pieredzes stāstu “Tehnoloģiju iespējota un vieda vides kontrole”, VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga sacīja: “Meža kameras cīņā pret maluzvejniecību, tiešsaistes videokameras piesārņojuma kontrolei, transporta plūsmu novērošanas sistēmas, lai izsekotu atkritumu plūsmas, un pat e-deguns smaku kontrolei – tie ir tikai daži no Valsts vides dienesta risinājumiem. Cilvēks ir stiprāks un gudrāks, tāpēc nav jāiznieko inspektoru laiks monotonām darbībām, ko var paveikt automatizācija. Pats galvenais ir atrast balansu starp sabiedrības tiesībām uz tīru vidi un komersantu privātuma tiesībām.”

VVD vīzija ir, ka tā profesionāļu komanda ir sabiedrībā atzīta, orientēta uz klientu, drosmīgi ievieš inovācijas, kļūstot par līderi digitālajā transformācijā vides jomā. Jau pašreiz VVD darbā izmanto dažādas attālinātās kontroles viedās tehnoloģijas, informācijas sistēmas kontroles automatizācijai un datu analītikas risinājumus risku identificēšanai. 

VVD darbā izmanto visdažādākās tehnoloģijas – piemēram, cīņā ar maluzvejniecību lieti noder meža kameras, darbam Rīgas brīvostas teritorijā tiešsaistes videokameras piesārņojuma kontrolei, tāpat notiek transporta plūsmu novērošanas sistēmu izmantošana atkritumu pārvadājumu kontrolē, GPS izsekošana atkritumu kontrolē.

Smaku kontrolē aizvien vairāk VVD pielieto e-degunus. Tāpat plašas iespējas datu iegūšanā un tālākā analīzē, spēju operatīvi reaģēt uz iespējamajiem pārkāpumiem sniedz tiešsaistes monitorings smaku un piesārņojumu kontrolē. Piemēram, VVD inspektoru rīcībā ir arī ķermeņa kameras, droni u.c. ierīces – tehnoloģijas, kas tiek pielietotas aizvien plašāk.

Gada pieredzes stāstu konferenci “Celmlauzis 2021” organizēja Valsts kanceleja, uzsverot, ka Valsts pārvaldē notikušas vērienīgas pārmaiņas, bez VVD ģenerāldirektores aicinot pieredzē par tām dalīties arī Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, Valsts ieņēmuma dienesta ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, Lauku atbalsta dienesta direktoru Ģirtu Krūmiņu, kā arī vairāku ministriju un citu iestāžu pārstāvjus.

Foto: Valsts kanceleja