Atkritumi sadarbība LVAF
Būvniecības atkritumu pārstrādes laukums

Valsts vides dienesta (VVD) eksperti un inspektori 2021. gada 21. septembrī lauka vizītes laikā apmeklēja vairākus infrastruktūras objektus, lai klātienē detalizēti iepazītos ar Latvijā īstenotajiem risinājumiem efektīvai atkritumu apsaimniekošanai.

Vizīte norisinājās VVD un Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) sadarbības projekta “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu, kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībās” ietvaros. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Vizītes laikā VVD apmeklēja šī gada sākumā Ikšķiles novada Tīnūžu pagastā atklāto šķiroto atkritumu savākšanas laukumu, kas tapis ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. 1160m² lielajā laukumā iedzīvotājiem tiek piedāvāta iespēja sašķirotā veidā nogādāt  plastmasas un stikla atkritumus, koksni un izlietoto koka iepakojumu, papīru un kartonu, metāla iepakojumu, kā arī sadzīvē radušos bīstamos un videi kaitīgo preču atkritumus.

Tāpat VVD apmeklēja Baltijā lielāko atkritumu šķirošanas rūpnīcu “Vides resursu centrs” (VRC). Šeit  nonāk visi rīdzinieku un Pierīgas iedzīvotāju radītie atkritumi, kas izmesti nešķiroto sadzīves atkritumu konteineros. Rūpnīcā tiek atšķirots materiāls, kas vēl izmantojams otrreizējai pārstrādei, tiek sagatavots no atkritumiem iegūts kurināmais, bet nepārstrādājamais tiek sagatavots noglabāšanai atkritumu poligonā. Apmeklējuma laikā VVD eksperti un VRC pārstāvji pārrunāja iespējas ieviest Latvijā jaunus risinājumus, lai sadzīves atkritumus šķirotu vēl efektīvāk un atšķiroto materiālu izmantotu tālākai pārstrādei, bet poligonā noglabājamo atkritumu apjomu – samazinātu.

Dienas otrajā pusē VVD eksperti klātienē iepazinās ar būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centru “Nomales” darbu un to, kā uzņēmums īsteno būvniecības un būvju nojaukšanas procesā radīto atkritumu apsaimniekošanas pilnu dzīves ciklu un sagatavo šos atkritumus atkārtotai izmantošanai.

Dienas noslēgumā norisinājās viedokļu apmaiņa par dažādiem ar efektīvu atkritumu apsaimniekošanu saistītiem jautājumiem – atkritumu klasifikāciju un uzskaiti, bīstamo atkritumu apsaimniekošanu u.c.