kampaņa vides piesārņojums Vides SOS
rigasdome-foto

Lai mazinātu Rīgas un Pierīgas mežu piesārņošanu un atgādinātu sabiedrībai par aplikāciju “Vides SOS”, kas palīdz operatīvāk sniegt informāciju par mežā nelegāli izmestajiem atkritumiem, “Rīgas Meži” un Valsts vides dienests (VVD), šodien, 27.septembrī, uzsāka sociālo kampaņu #TīriRīgasMeži #VidesSOS. Pasākuma laikā bija iespēja iepazīt meža kopēju skarbo ikdienu – atkritumu atrašanu un savākšanu.

Kampaņa tika atklāta Rīgas mežniecības teritorijā – Ziepniekkalna mežā. Šī ir viena no vides piesārņotāju “iecienītākajām” vietām, par kuru arī VVD aplikācijā “Vides SOS” bieži tiek saņemti ziņojumi. Šajā apkārtnē pieķerts arī slavenais “Vīrs ar maisu”: https://ej.uz/77bc, kurš kādā ziemas brīvdienas rītā, acis nemirkšķinādams un ar vieglu rokas vēzienu zem brīdinājuma zīmes “Atkritumus izmest aizliegts” izmeta pamatīgu atkritumu maisu.

Lai mazinātu atkritumu izmešanu, “Rīgas Meži” izvieto video novērošanas kameras, uzstāda barjeras un informē sabiedrību, kā arī soda piemērošanas nolūkos sadarbojas un sniedz informāciju tiesībsargājošajām institūcijām. Sods par atkritumu nelegālu izmešanu mežā – privātpersonām no 50 līdz 1000 EUR, juridiskām personām no 70 līdz pat 2100 EUR, t.sk. iespējama arī nodarījumā iesaistītā transportlīdzekļa konfiskācija.

“Rīgas Mežu” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra: “Tā vietā lai mūsu mežziņi un mežsargi rūpētos par Rīgas un Pierīgas zaļo rotu, stādītu kociņus vai koptu jaunaudzes, viņi katru dienu vāc atkritumus! Tās ir izmaksas gan uzņēmumam, gan ikvienam rīdziniekam. Par šiem līdzekļiem ik gadu varētu iestādīt ap 400 000 priedītes, izveidot vairākus desmitus puķu dobju vai arī iekārtotu vairākus rekreācijas objektus”.

 

Viņa piebilst, ka mežs tiek regulāri piesārņots, arī ar bīstamajiem atkritumiem, kas rada teju neatgriezenisku kaitējumu dabai. Ik gadu “Rīgas Meži” un līdz ar to rīdzinieki tērē daudzus desmitus tūkstošus eiro par atkritumu savākšanu un nodošanu. Piemēram, šī gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar 2021.gadu, vairāk nekā divas reizes palielinājušies uzņēmuma tēriņi par atkritumu nodošanu: 108 902 EUR un attiecīgi 48 784 EUR. Atkritumu daudzums / apjoms “Rīgas Mežos”: 2022.gada 8 mēnešos: 1044 tonnas, 2021.gada 8 mēnešos: 588 tonnas un 837 m3.

 

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne – Ansberga:Vides SOS aplikācija ir ērts veids kā sabiedrībai iesaistīties un ziņot par vidē izmestajiem atkritumiem. Ik gadu iedzīvotāji iesniedz 4000 – 5000 ziņojumu, lielākoties, jeb 65% gadījumu, lietotnē tiek ziņots par vidē izmestiem sadzīves atkritumiem. 1/3 daļa no ziņojumiem ir tieši par Rīgas pilsētas teritorijas piegružošanu. Dabā nonāk ne vien sadzīves atkritumi, bet arī mēbeles, riepas, elektrotehnika un citi. Analizējot to, kāda veida atkritumi visbiežāk nonāk vidē, secinām, ka tos šķirotā veidā būtu iespējams nodot bez maksas kādā no šķiroto atkritumu pieņemšanas punktiem. Valsts vides dienests aicina atrast tuvāko dalīto atkritumu savākšanas punktu vietnē skiroviegli.lv un apsaimniekot atkritumus atbildīgi”.

Lai ziņojums Valsts vides dienestam izskatīšanai tiktu nodots pēc iespējas precīzāk, būtiski izmantot jaunāko lietotnes versiju, precīzi noteikt atrašanās vietu un pievienot fotogrāfijas. Vienlaikus tā ir iespēja gan operatīvi nodot / saņemt informāciju, gan pēc iespējas ātrāk savākt atkritumus, lai tie ilgākā laikā nenodarītu būtisku kaitējumu videi.

Kampaņas mērķis un aktivitātes:

  • aicināt iedzīvotājus izmantot aplikāciju (lietotni) Vides SOS, lai teritoriju īpašnieki vai apsaimniekotāji operatīvi saņemtu informāciju par izmestajiem atkritumiem un tos savāktu,
  • sniegt uzskatāmu informāciju sabiedrībai sociālajos tīklos par aplikācijas darbības rezultātiem – situācija “Rīgas Mežu” teritorijās pirms un pēc atkritumu savākšanas, kā arī informācija par atkritumu sastāvu, savākšanā un nodošanā iztērētajiem resursiem,
  • aicināt cīņā par tīru vidi iesaistīties pašvaldības, kuru teritorijās atrodas “Rīgas Mežu” apsaimniekotie meži.

2021.gadā aplikācijā “Vides SOS” saņemts rekordliels skaits - 4081 ziņojums, no kuriem 2651 ziņojums jeb ~65 % bijuši par atkritumiem. “Rīgas Meži” pērn saņēmuši 245 ziņojumus par atkritumiem uzņēmuma pārziņā esošajās teritorijās.

Ieteikumi “Vides SOS” – www.videssos.lv – aplikācijas sekmīgākai lietošanai:

  • pirms aplikācijas izmantošanas svarīgi jāpārliecinās, ka tiek izmantota atjaunināta jeb jaunākā pieejamā versijā un tai tiek sniegta atrašanās vietas atļauja. Jaunākā versija ir pieejama bezmaksas lejupielādei Google Play un App Store,
  • lai mobilā ierīce pēc iespējas precīzāk varētu noteikt atrašanās vietu, nepilnu minūti vēlams nepārvietoties. Tad arī datu apstrādātājiem un atkritumu savācējiem būs vienkāršāk noteikt konkrēto atrašanās vietu,
  • būtiski ir arī sniegt atļauju GPS koordinātām ierīces kamerai, lai būtu iespējams pievienot foto attēlu, gadījumos, kad ziņojumu iesniedz attālināt (GPS koordinātas pievienojas foto attēla informācijai),
  • ielogojoties aplikācijā, aplikācija uzreiz ir gatava iesniegt ziņojumu. Foto attēlus ar funkciju “pievienot foto” var fotografēt uzreiz pašā aplikācijā vai izmantot kādu no iepriekš nofotografētajiem attēliem. Laukā zem pievienotā fotoattēla, ir jāpievieno apraksts par problēmu ar informāciju, kas varētu būt būtiska ziņojuma atrisināšanai.  Pēc foto attēla un apraksta pievienošanas, ziņojums ir gatavs nosūtīšanai.

“Rīgas Meži” atgādina – ko mežā ienes, to no meža iznes! Redzi mežā atkritumus?! – ziņo “Vides SOS”!

* Foto - Rīgas dome

vides sos