depozīta sistēma
depois

Ar mērķi dalīties pieredzē par depozīta sistēmas ieviešanu un tās darbību Latvijā, š.g. 5.martā Valsts vides dienesta (VVD) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji tikās ar Velsas Klimata pārmaiņu departamentu. Velsas delegācija uzrunāja Latvijas pārstāvjus ar lūgumu dalīties ar pieredzi un padomiem, lai gūtu informāciju un to pielietotu depozīta sistēmas izveidē Velsā.

Patlaban notiek aktīvs darbs pie priekšlikuma Eiropas Parlamenta un Padomes regulas grozījumiem par iepakojumu un izlietoto iepakojumu, kas paredz ieviest obligātu depozīta sistēmu visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs līdz 2029. gada 1. janvārim.

VVD saredz, ka starptautiskai sadarbībai un pieredzes apmaiņai ir būtiska loma depozīta sistēmas ieviešanā ne tikai citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, bet arī citās valstīs, kur šādas sistēmas tiek ieviestas kā, piemēram, Singapūrā, kam arī sniegtas VVD konsultācijas.

Tikšanās laikā ar Velsas delegāciju tika apspriestas sekojošas tēmas:

  • Depozīta sistēmas operatora atlase un atlases kritēriji: VVD pastāstīja par Latvijas depozīta sistēmas operatora atlases procesu, kā arī par kritērijiem, kas tika ņemti vērā atlases gaitā.
  • Normatīvie akti depozīta sistēmas darbības jomā: VARAM iepazīstināja ar Latvijas depozīta sistēmu regulējošo tiesisko ietvaru.
  • Projekts “Informētības paaugstināšana par iepakojuma depozītu un stratēģiskā pieeja iepakojuma depozīta sistēmas saskaņošanai Igaunijā un Latvijā”: tika sniegta informācija par projektu, kura mērķis bija  izvērtēt iespējas abu valstu vienotas iepakojuma depozīta sistēmas izveidošanā. Pilotprojektā gūtie rezultāti deva atbildes uz vairākiem būtiskiem jautājumiem: kā šādu kopīgu iepakojuma depozīta sistēmu izveidot, kādi ir administratīvie šķēršļi, kādas ir izmaksas, kā arī kāda ir  iedzīvotāju ieinteresētība izmantot vienotu depozīta sistēmu.
  • Veiktie uzraudzības un kontroles pasākumi depozīta sistēmas ieviešanas procesā un pēc depozīta sistēmas darbības sākuma: VVD informēja par veiktajiem kontroles pasākumiem attiecībā uz depozīta pieņemšanas tīkla izveides procesu, šķirošanas un uzskaites centra izveidi, loģistikas sistēmas izveidi, uzraudzību atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānam 2021.-2028.gadam, dabas resursu nodokļa atbrīvojumu piemērošanu par realizēto iepakojumu, kā arī par iepakotāju un tirgotāju iesaisti sistēmā.
  • Obligātās prasības depozīta sistēmas tirgotājiem un iepakotājiem: tika detalizēti apskatītas prasības, kas jāievēro tirgotājiem un iepakotājiem, lai piedalītos depozīta sistēmā.
  • Tirgotāju iesaiste sistēmā: VVD dalījās pieredzē par to, kā Latvijā tika panākta tirgotāju iesaiste depozīta sistēmā, kā arī kādi bija lielākie izaicinājumi tirgotājiem.
  • Pašvaldību iesaisti atkritumu apsaimniekošanas uzraudzībā: Velsas pārstāvji informēja par pašvaldību lomu atkritumu apsaimniekošanas uzraudzības sistēmā Velsā.

Tikšanās bija vērtīga iespēja abām pusēm, apmainoties ar pieredzi un zināšanām par depozīta sistēmu un atkritumu apsaimniekošanu. Velsas delegācija atzinīgi novērtēja Latvijas pieredzi, primāri attiecībā uz atkārtoti uzpildāmā depozīta iepakojuma iekļaušanu sistēmā, un ieguva noderīgu informāciju depozīta sistēmas izstrādei. Sanāksme noslēdzās ar abpusēju atzinību par ieguvumiem, ko sniedz starptautiska sadarbība depozīta sistēmas jomā.