2025. gada 26. martā  LIFE projekta “Waste To Resources IP” ietvaros* tika organizēts ikgadējais seminārs ražotāju atbildības sistēmām (RAS) un to auditoriem, kura darba kārtībā tika ietverti sekojoši jautājumi:

  1. APUS – Atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas transformācija par kompleksu atkritumu aprites uzskaites un kontroles informācijas sistēmu;
  2. Digitālā atkritumu sūtījumu sistēma – DIWASS;
  3. Valsts vides dienesta (VVD) aktivitātes LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursu Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” “Waste to Resources IP”  ietvaros;
  4. VVD Informācijas sistēmas pilnveidošana LIFE projekta “Waste to Resources IP” ietvaros;
  5. Normatīvo aktu aktualitātes un atbildes uz aktuālajiem jautājumiem.

Seminārā RAS tika iepazīstināti ar informācijas sistēmu aktualitātēm, kas sagaidāmas tuvākajā laikā un būtiski ietekmēs RAS darbību – RAS tikai iepazīstināti ar plānotajām APUS sistēmas funkcijām, DIWASS (Eiropas savienības digitālās atkritumu sūtījumu sistēmas) projektu, kā arī VVD informācijas sistēmā TULPE ieviestajām un plānotajām izmaiņām attiecībā uz RAS moduli un tīmekļvietnes www.šķiroviegli.lv funkcionalitātes uzlabošanu. Prezentācijas tika sniegtas, tai skaitā, ar mērķi raisīt diskusijas un lūgt RAS īstenotāju viedokli un priekšlikumus par informācijas sistēmu pilnveidi, lai tās tiktu veidotas visiem iesaistītajiem lietotājiem pēc iespējas ērtākai izmantošanai un sniegtu iespējas iestrādāt funkcijas, kas atvieglo darbu visām iesaistītajām pusēm – gan VVD, gan RAS, gan operatoriem, kas ievada datus sistēmā.

Semināra noslēgumā prezentāciju sniedza Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāve Sandija Sniķere, informējot par aktuālajiem jautājumiem attiecībā uz normatīvā regulējuma izmaiņām, kā arī sniedzot atbildes uz RAS iepriekš iesūtītajiem jautājumiem. Semināra izskaņā diskusijas formātā tika sniegti arī ierosinājumi normatīvā regulējuma pilnveidei no RAS un VVD puses.

Kopumā seminārā piedalījās 30 dalībnieki, kas pārstāv ražotāju atbildības sistēmu auditorus, kā arī ražotāju atbildības sistēmas SIA “Auto pārstrāde”, SIA “Latvijas Zaļais punkts”, AS “AJ Power Recycling”, SIA "Zaļā josta", SIA “Depozīta iepakojuma operators”, SIA “Zaļais Centrs” u.c. ar RAS īstenošanu saistītos uzņēmumus.

*LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu. Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.